Rujukan bebas Belanjawan MalaysiaBukan laman rasmi kerajaanTentang kami

Arkib

Perbandingan Belanjawan Malaysia: 2027 Berbanding 2026 dan Tahun Terdahulu

Perbandingan belanjawan 2027 dan 2026 menunjukkan peruntukan Persekutuan naik kepada RM459.8 bilion daripada RM419.2 bilion yang diluluskan bagi 2026, menurut Kementerian Kewangan. Berbanding angka 2026 yang disemak, iaitu RM444.1 bilion, kenaikannya ialah 3.6%. Defisit fiskal pula disasar turun daripada 3.6% kepada 3.3% daripada KDNK.

Berapa beza peruntukan Belanjawan 2027 dan 2026?

Beza peruntukan Belanjawan 2027 dan 2026 ialah RM40.6 bilion atau 9.7% jika dibandingkan dengan peruntukan asal 2026 sebanyak RM419.2 bilion. Namun, perbelanjaan 2026 disemak semula kepada RM444.1 bilion, jadi kenaikan berbanding angka disemak ialah 3.6% menurut Ucapan Belanjawan 2027 (pautan luar, tetingkap baharu). Oleh itu, setiap perbandingan belanjawan di halaman ini menyatakan asas angka yang digunakan.

Perbandingan belanjawan Persekutuan 2026 dan 2027 (Kementerian Kewangan)
Penunjuk (unit)2026, asal2026, disemak2027
Perbelanjaan Persekutuan (RM bilion)419.2444.1459.8
Belanja mengurus (RM bilion)338.2363.1376.8
Belanja pembangunan (RM bilion)81.081.083.0
Hasil Persekutuan (RM bilion)343.1363.6380.8
Defisit fiskal (% KDNK)3.53.63.3
Perbelanjaan awam keseluruhan (RM bilion)470–510

Di samping itu, Kementerian Kewangan menggunakan angka RM510 bilion bagi 2027, iaitu kekuatan fiskal keseluruhan yang termasuk pelaburan di luar belanjawan Persekutuan. Sebagai perbandingan, angka setara bagi 2026 ialah RM470 bilion. Kedua-dua angka ini menggabungkan pelaburan GLIC, kerjasama awam-swasta dan badan berkanun. Butiran bagi 2026 terdapat dalam butiran Belanjawan 2026.

Perbandingan belanjawan 2027 dan 2026: RM459.8 bilion berbanding RM419.2 bilion
2027: RM459.8 bil · 2026 (asal): RM419.2 bil · Berbanding 2026 disemak: +3.6%. Rajah belanjawan-info.my berdasarkan dokumen Belanjawan 2027 Kementerian Kewangan dan sumber yang dinyatakan di halaman ini.

Bagaimana belanja mengurus dan pembangunan berubah?

Belanja mengurus naik RM38.6 bilion atau 11.4% kepada RM376.8 bilion pada 2027, berbanding peruntukan asal 2026. Sementara itu, belanja pembangunan naik RM2 bilion atau 2.5% kepada RM83 bilion. Akibatnya, bahagian belanja mengurus dalam jumlah perbelanjaan Persekutuan meningkat kepada 81.9%.

Bahagian belanja mengurus dan pembangunan dalam belanjawan Persekutuan, 2023–2027 (kiraan daripada angka Kementerian Kewangan)
BelanjawanBelanja mengurus (%)Belanja pembangunan (%)
202374.525.5
202477.122.9
202579.620.4
202680.719.3
202781.918.1

Selain itu, bayaran khidmat hutang 2027 dianggar RM61.0 bilion atau 16.2% daripada belanja mengurus. Walau bagaimanapun, Akta 850 menetapkan belanja pembangunan sekurang-kurangnya 3% daripada KDNK sebagai sasaran fiskal jangka sederhana. Penjelasan setiap komponen terdapat dalam pecahan belanja mengurus dan pembangunan.

Bagaimana defisit fiskal berubah sejak 2022?

Defisit fiskal Malaysia turun daripada 5.5% daripada KDNK pada 2022 kepada unjuran 3.3% pada 2027, menurut Kementerian Kewangan. Penurunan ini berlaku secara berperingkat setiap tahun, seperti dalam jadual berikut.

Defisit fiskal Kerajaan Persekutuan, 2021–2028 (Kementerian Kewangan)
TahunDefisit fiskal (% KDNK)Status angka
20216.4Dicapai
20225.5Dicapai
20235.0Dicapai
20244.1Dicapai
20253.7Dicapai
20263.6Anggaran disemak (sasaran asal 3.5)
20273.3Unjuran
20283.0Sasaran

Tambahan pula, Kerajaan menyasarkan defisit 3% menjelang 2028, selaras dengan had dalam Akta 850. Namun, defisit 2026 disemak kepada 3.6% berbanding sasaran asal 3.5% kerana kesan kejutan luaran, termasuk kos subsidi bahan api. Sementara itu, nisbah hutang Kerajaan Persekutuan kepada KDNK diunjur turun daripada 65.2% pada 2025 kepada 63.7% pada 2027. Lihat trend defisit fiskal untuk penjelasan lanjut.

Bagaimana bantuan tunai sara hidup berubah?

Bantuan tunai sara hidup dan SARA meningkat kepada RM16 bilion pada 2027, berbanding RM15 bilion pada 2026 dan RM8 bilion pada 2022. Menurut Ucapan Belanjawan 2027, penjimatan daripada penyasaran subsidi bahan api membantu menggandakan peruntukan ini sejak 2022. Selain itu, kadar SARA bulanan bagi penerima bantuan tunai dinaikkan.

Perbandingan bantuan tunai sara hidup dan SARA, 2026 dan 2027 (Kementerian Kewangan)
Perkara (unit)20262027
Peruntukan bantuan tunai dan SARA (RM bilion)1516
SARA bagi penerima bantuan tunai (RM sebulan)Sehingga 100Sehingga 150
SARA bagi penerima bantuan tunai (RM setahun)Sehingga 1,200Sehingga 1,800
SARA untuk rakyat dewasa (RM)100 sekali, kepada 22 juta rakyat (Februari 2026)100 dua kali, SARA MADANI kepada kira-kira 13 juta bukan penerima
Maksimum bagi satu isi rumah (RM setahun)4,6004,600

Justeru, penerima bantuan tunai berpendapatan rendah menikmati SARA bulanan yang lebih tinggi pada 2027. Butiran kadar mengikut pendapatan isi rumah dan bilangan anak terdapat dalam jadual bantuan tunai mengikut isi rumah. Walau bagaimanapun, kelayakan dan tarikh bayaran ditentukan oleh LHDN dan Kementerian Kewangan mengikut garis panduan masing-masing.

Bagaimana peruntukan kementerian utama berubah?

Kementerian Kewangan mencatat kenaikan terbesar dalam kalangan kementerian utama, iaitu daripada RM46.99 bilion kepada RM71.48 bilion. Angka ini diambil daripada Anggaran Perbelanjaan Persekutuan 2027 (pautan luar, tetingkap baharu), yang membandingkan peruntukan 2027 dengan anggaran asal 2026.

Perbandingan belanjawan mengikut kementerian utama, 2026 (anggaran asal) dan 2027
Kementerian2026 (RM bilion)2027 (RM bilion)Perubahan (%)
Kementerian Kewangan46.9971.48+52.1
Kementerian Pendidikan66.2068.99+4.2
Kementerian Kesihatan46.5247.70+2.5
Kementerian Pertahanan21.7522.11+1.7
Kementerian Dalam Negeri21.1721.98+3.8
Kementerian Pendidikan Tinggi18.6019.09+2.6

Peruntukan Kementerian Kewangan termasuk Perkhidmatan Am Perbendaharaan. Selain itu, Kementerian Pendidikan kekal sebagai kementerian dengan peruntukan kedua terbesar. Namun, angka 2026 yang disemak bagi setiap kementerian tidak diterbitkan, jadi jadual ini menggunakan anggaran asal. Senarai penuh terdapat dalam peruntukan kementerian 2027.

Apakah langkah baharu yang tiada dalam Belanjawan 2026?

Langkah baharu dalam Belanjawan 2027 yang tiada dalam Belanjawan 2026 termasuk kadar cukai pendapatan individu yang lebih rendah, pas MyKomuter50 dan pelan perubatan MediAsas. Jadual berikut membandingkan kedudukan 2026 dengan langkah yang diumumkan pada 9 Oktober 2026.

Langkah utama: kedudukan 2026 berbanding Belanjawan 2027
LangkahKedudukan 2026Belanjawan 2027
Kadar cukai pendapatan individuTiada perubahan kadarKadar baharu dan pelepasan individu RM12,000 dicadangkan bagi Tahun Taksiran 2027
Gaji minimumRM1,700 sebulan sejak 1 Februari 2025RM2,000 sebulan mulai Jun 2027
Pas bulanan KTM KomuterBelum diperkenalkanMyKomuter50 pada RM50 sebulan
Pelan perubatan asasBelum dilancarkanMediAsas dilancarkan mulai Januari 2027
Bantuan Khas Kewangan penjawat awamRM500 (gred 15 ke bawah)RM1,500 (Gred Utama B ke bawah)
Bantuan Awal PersekolahanRM150 seorang muridRM200 seorang murid
Cukai PMKS atas RM150,000 pertama15%14% (cadangan)
Pemberian Khas Sabah dan SarawakRM600 juta setiap negeriPemberian Khas interim RM1.5 bilion setiap negeri

Selain itu, Belanjawan 2027 memperkenalkan pakej Kerajaan–Grab bernilai RM160 juta untuk pemandu e-hailing dan p-hailing mulai 2027. Tambahan pula, kelayakan keseluruhan cuti bersalin penjawat awam dinaikkan daripada 360 hari kepada 490 hari mulai 1 Januari 2027. Walau bagaimanapun, langkah cukai masih berstatus cadangan sehingga Rang Undang-Undang Kewangan diluluskan. Senarai penuh terdapat dalam langkah baharu 2027, manakala pelaksanaan setiap langkah tertakluk kepada pekeliling agensi.

Bagaimana belanjawan berubah dari 2023 hingga 2027?

Jumlah belanjawan Persekutuan meningkat daripada RM388.1 bilion pada 2023 kepada RM459.8 bilion pada 2027, menurut Ucapan Belanjawan setiap tahun. Jadual di bawah memaparkan angka semasa setiap belanjawan dibentangkan.

Perbandingan belanjawan tahunan semasa dibentangkan, 2023–2027 (Kementerian Kewangan)
BelanjawanTarikh dibentangkanBelanja mengurus (RM bilion)Belanja pembangunan (RM bilion)Jumlah (RM bilion)Sasaran defisit (% KDNK)
2023*24 Februari 2023289.199.0388.15.0
202413 Oktober 2023303.890.0393.84.3
202518 Oktober 2024335.086.0421.03.8
202610 Oktober 2025338.281.0419.23.5
20279 Oktober 2026376.883.0459.83.3

*Jumlah 2023 termasuk Simpanan Luar Jangka RM2 bilion, manakala jumlah 2024 hingga 2027 tidak memasukkannya. Namun, Belanjawan 2023 mempunyai sejarah yang berbeza. Versi asalnya berjudul Bajet 2023 dan dibentangkan pada 7 Oktober 2022 dengan jumlah RM372.3 bilion. Parlimen kemudian dibubarkan pada 10 Oktober 2022, menurut kenyataan media Yang di-Pertua Dewan Rakyat (pautan luar, tetingkap baharu), lalu belanjawan itu dibentangkan semula pada 24 Februari 2023.

Di samping itu, belanja pembangunan turun daripada RM99 bilion pada 2023 kepada RM83 bilion pada 2027, manakala belanja mengurus terus meningkat setiap tahun. Oleh sebab itu, perbandingan belanjawan jangka panjang perlu melihat kedua-dua komponen, bukan jumlah sahaja. Dokumen sumber bagi setiap tahun boleh disemak dalam Ucapan Belanjawan 2023 (pautan luar, tetingkap baharu), Ucapan Belanjawan 2024 (pautan luar, tetingkap baharu), Ucapan Belanjawan 2025 (pautan luar, tetingkap baharu) dan Ucapan Belanjawan 2026 (pautan luar, tetingkap baharu).

Akhirnya, ringkasan setiap tahun terdahulu boleh dibaca dalam senarai belanjawan terdahulu. Bagi langkah terkini, rujuk Belanjawan 2027 di laman utama atau gunakan alat semak manfaat 2027.

Soalan lazim tentang Perbandingan Belanjawan Malaysia

Mengapa perbandingan belanjawan 2027 menggunakan dua angka 2026?

Angka 2026 mempunyai dua versi, iaitu RM419.2 bilion yang diluluskan semasa Belanjawan 2026 dan RM444.1 bilion selepas disemak dalam Tinjauan Fiskal 2027. Kementerian Kewangan melaporkan kenaikan 3.6% berbanding angka disemak. Berbanding angka asal pula, kenaikannya ialah 9.7% mengikut kiraan laman ini.

Adakah RM510 bilion sama dengan jumlah Belanjawan 2027?

Tidak, RM510 bilion ialah angka kekuatan fiskal keseluruhan yang menggabungkan belanjawan Persekutuan RM459.8 bilion dengan pelaburan GLIC, kerjasama awam-swasta dan badan berkanun. Oleh itu, perbandingan belanjawan tahunan di laman ini menggunakan RM459.8 bilion. Angka setara bagi 2026 ialah RM470 bilion berbanding peruntukan Persekutuan RM419.2 bilion.

Berapa belanja pembangunan setiap tahun dari 2023 hingga 2027?

Belanja pembangunan ialah RM99 bilion pada 2023, RM90 bilion pada 2024, RM86 bilion pada 2025, RM81 bilion pada 2026 dan RM83 bilion pada 2027, menurut Ucapan Belanjawan setiap tahun. Jumlah 2023 menggunakan takrif berbeza kerana termasuk Simpanan Luar Jangka. Akta 850 menetapkan sasaran belanja pembangunan sekurang-kurangnya 3% daripada KDNK.

Bagaimana laman ini mengira peratus perubahan?

Peratus perubahan dikira dengan membahagikan beza antara angka 2027 dan 2026 dengan angka 2026, kemudian didarab 100. Sebagai contoh, belanja mengurus naik RM38.6 bilion daripada RM338.2 bilion, iaitu 11.4%. Angka asal diambil daripada dokumen Kementerian Kewangan, manakala kiraan dibuat oleh belanjawan-info.my.

Di mana boleh menyemak angka perbandingan belanjawan dalam dokumen rasmi?

Angka boleh disemak dalam Ucapan Belanjawan 2023 hingga Ucapan Belanjawan 2027 yang diterbitkan oleh Kementerian Kewangan di Portal Belanjawan. Seterusnya, angka 2026 yang disemak terdapat dalam Tinjauan Fiskal 2027. Peruntukan setiap kementerian pula diperincikan dalam Anggaran Perbelanjaan Persekutuan 2027 yang dibentangkan bersama belanjawan.

Kembali ke atas